Recenzja #111:Jedziesz pociągiem i podziwiasz widoki, aż nagle…

420113-352x500

Tytuł: Dziewczyna z pociągu
Autor: Paula Hawkins
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 328

Nie wiem czy też tak macie, ale jeśli pojawia się powieść na naszym rynku wydawniczym, która okrzyknięta została wcześniej w innych krajach bestsellerem, to mnie to przyciąga. Jest tak, że jestem ciekawa dlaczego akurat, ta, dana powieść jest tak bardzo pożądana, co tak naprawdę w niej jest. „Dziewczyna z pociągu” na pewno zasługuje na #1 listy New York Times, i wcale nie dziwię się, że Stephen King ją poleca…

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu./lubimyczytac.pl

Główna bohaterka – Rachel, jest idealnym charakterem dla thrillera. Chodzi tutaj o jej psychikę, o to jak jej myśli wędrują i w jakich kierunkach uciekają. Jadąć pociągiem układa ona historie, które w większości są nieprawdziwe i wymyślone. Przez to zaczynamy kwestionować każdą jej opinię, jej myśl czy zdanie jakie wypowiada. Dlatego gdy nagle dochodzi do Tego momentu, zaczynamy się zastanawiać kto ma rację. Ona czy inni? Do tego podoba mi się dodanie rozdziałów pisanych ze strony innych bohaterek książki, dzięki temu fabuła dostaje jeszcze większego „kopa”. Reszta bohaterów ma bardzo dobrze skonstruowane charaktery pod względem psychologicznym. Potrafią nieźle namącić w głowie ale dzięki temu rozwój historii jest dla nas jeszcze większą zagadką.

A teraz dochodzimy do tego momentu, gdy muszę się wstrzymać od spoilerów, co z kryminałami i thrillerami jest bardzo trudne, bo każda informacja może wam podpowiedzieć jak książka się rozwinie czy zakończy. Jednak fabuła.. Powiem, że powieść wciąga. Jest to właśnie taka jazda pociągiem, nie zatrzymujemy się, pędzimy kilkanaście kilometrów na godzinę i patrzymy przez okno. Ja mam tak, że gdy chodzi o zagadki, to analizuję wszystkie aspekty powieśc i potem staram się dojść do jakiejś konkluzji. Jednak w tej historii miałam tyle błędnych sygnałów, że dojście do rozwiązania wciąż mi uciekało i nie mogłam go zobaczyć. Jestem pod wrażeniem, jak dobrze skonstruowana jest ta opowieść, nie tylko pod względem zagadki ale napięcia czy też psychologii, czytelnik sam gubi się w swoich myślach.

Styl i język autorki stoi na bardzo wysokim poziomie. Potrafi w zdaniu wpleść informację, któe widać dopiero po odkryciu prawdy. Do tego dialogi – bardzo realistyczne i pełne napięcia. Opisów nie mogę nazwać barwnymi, bo były przesiąknięte mrokiem – proste i realistyczne zarazem.

Reasumując: Ten bestseller to TEN bestseller, który naprawdę wart jest nie tylko swojej ceny i czasu ale tego tytułu. „Dziewczyna z pociągu” wciska w fotel, wciąga i porywa. Jeszcze raz powtórzę, że jesem pod wrażeniem rozwoju akcji i kreacji bohaterów, bo nie łatwo stworzyć bardzo poprawny psychologiczny obraz człowieka zniszczonego i psychopatycznego. Bardzo dobry thriller, jedna z lepszych książtek tego roku. Czekam na więcej i chcę więcej, bo czuję, że kolejna powieść tej autorki jeszcze bardziej utknie mi w pamięci i będzie piłować mi myśli nowymi rozwiązaniami zagadek.

Książka pochodzi z zasobów własnych.

Mało oryginalna

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s