Recenzja #48: Kochana Jane!

pamietniki-jane-austen-b-iext22035225

 

Tytuł: Pamiętniki Jane Austen
Autor: Syrie James
Seria: Brak
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 336
Cena empik.com: Niestety produkt niedostępny(ja znalazłam na wyprzedaży starych książek!)

Dlaczego pokochałam Jane Austen? A dlaczego w tak późnym wieku? Czemu aż tyle lat zajęło mi pojęcie o co tak naprawdę chodzi w jej powieściach, że to nie są kolejne głupiutkie romanse? Są to naprawdę świetne książki, a powieść Syrie James to tylko potwierdza.

„Czy można zapomnieć o kimś, kto stał się częścią duszy? Każde słowo, każda myśl, każde spojrzenie i uczucie, które było między nami, wciąż – po tych wszystkich latach – pozostają w mojej pamięci tak wyraźnie, jakby wszystko to stało się zaledwie wczoraj.”

Wyobraź sobie, że na strychu starego domostwa odnaleziono nieznane pamiętniki Jane Austen. Wyobraź sobie, że ich pożółkłe stronice skrywają historię związku, który zmienił życie pisarki i dał początek jej twórczości.
Oto opowieść ujawniająca sekrety autorki ubóstwianej przez miliony kobiet. Historia, która pozwala zajrzeć do serca i umysłu Jane Austen i dostrzec, jak wiele sytuacji i ludzi z prawdziwego życia opisała w swych słynnych powieściach. A przede wszystkim odkrywa prawdę o tajemniczym dżentelmenie ? największej, choć niespełnionej miłości tej utalentowanej autorki. Ich romans stał się inspiracją do napisania „Dumy i uprzedzenia” oraz „Rozważnej i romantycznej”.
Urzekająca, chwytająca za serce powieść o miłości i poświęceniu, o prawdziwej pasji i namiętności, z których rodzi się niezapomniana literatura. Wielbiciele Jane Austen pokochają tę książkę./lubimyczytac.pl

„… dlaczego umysł dość bystry, uważne oczy i chłonne uszy, połączone z żywą wyobraźnią nie miałyby stworzyć dzieła literackiego o pewnej wartości czy atrakcyjności, które z kolei wywołać by mogło uczucia przypominające samo życie ?”

Jest to książka fikcyjna napisana na podstawie listów Jane Austen, które odnalazły się w pewnym momencie w starej skrzyni zamurowanej w ścianie. Moim zdaniem fabuła jest świetna, oparta na faktach, jednak świetna. Cudownie przedstawiona i świetnie rozegrana. Do tego nie kończy się dobrze tak jak wszystkie książki Jane Austen. Jest to tak naprawdę przeczenie samej Austen. Podobało mi sie to, że niektóre rzeczy ze swojego życia, J.A. wykorzystywała w swoich ksiażkach, dzieki temu tak naprawdę czytając jej książki, możemy czytać o jej prawdziwych przeżyciach. Genialne.

„Idź i czaruj, o pani! – wrzasnęła Cyganka, wlepiając we mnie wzrok – Idź! Daj światu swą siłę!”

Sama autorka tzn. Jane Austen, stała się dla mnie bardzo realistyczna, bardzo namacalna i do tego bardzo podobna do mnie. Pokochałam ją. Jeszcze bardziej niż czytając jej książki. Jest dla mnie wielka inspiracją i do tego świetnym przykładem kobiety, która potrafi sama decydować o swoim losie. Jednak dlaczego przypłaciła to kosztem miłości? To mnie boli.

Opisy Syrie James, jej język i styl tak bardzo przypominają ten AUsten, że można się czasami pomylić. Wybrała narracje pierwszoosobową za co jestem wdzięczna, bo książka o wiele lepiej się prezentuje. Do tego bardzo dobrze przedstawia bohaterów, emocje, dialogi. Naprawdę byłam pod wrażeniem talentu.

„-Nic tak nie urzeka młodych sam jak przystojny mężczyzna w granatowym fraku, nieprawdaż ? – Dobrze uszyty frak i przystojne lico mogą zawrócić w głowie niejednej dziewczynie, sir – lecz tylko umysł mężczyzny jest ją w stanie urzec.”

Reasumując: Krótka recenzja, bardzo zwięzła, no bo co pisać, jeśli książka jest naprawdę dobra. Dla fanów Austen jak i dla tych którzy jej nie czytali, bardzo polecam. Wciągnęłam się, poczułam jak suknia plącze mi sie pod nogami a Jane płacze mi na ramieniu z powodu swoich własnych często wrednych myśli. Bardzo piękna książka. Jane Austen byłaby dumna. Daje 6/6 a co! Dla Jane zrobię wszystko!

Książka pochodzi z zasobów własnych.

Mało oryginalna

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Recenzja #48: Kochana Jane!

  1. Nie ma to jak Jane, nawet w wersji fikcyjnej 😀 czytałam kilka lat temu, zaraz po premierze i pamiętam, że bardzo mi się podobały, przybliżały pisarkę i dawały dość realistyczną namiastkę tamtej epoki 😀 fajny kąsek dla miłośniczek austenowskiej prozy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s