Recenzja #36: „Dla nich jesteśmy tylko zwierzętami”

„Dla nich jesteśmy tylko zwierzętami”

352x500

Tytuł: Spartakus. Powstanie niewolników
Autor: Max Gallo
Seria: Rzymianie
Wydawnictwo: WAM
Ilość stron: 345
Cena empik.com: 29,49 zł

Gdy usłyszałam na pierwszej lekcji historii w tym roku, że do każdej epoki muszę przeczytać jakąś lekturę, byłam bardzo negatywnie nastawiona. Jednak potem dowiedziałam się, że przecież w tym roku obrabiamy jako pierwszą starożytność i po dłuższych poszukiwaniach tematu który by mnie zainteresował(miałam ich kilkanaście) wybrałam w końcu Spartakusa. I to był genialny wybór!

„-Ten, kto umie umierać, nie potrafi już być niewolnikiem.”

Książką „Spartakus” otwieramy wydanie serii Rzymianie, w której znajdzie się pięć powieści historycznych, autorstwa Maxa Gallo. Kolejna, Neron ukaże się niebawem. Bogactwo i potęga Rzymu z jednej strony, garstka zdeterminowanych wojowników pod wodzą Spartakusa, z drugiej. W 73 roku przed narodzeniem Chrystusa wybuchło powstanie, które wstrząsnęło starożytnym Rzymem. Z czasem przeciwko potędze Cezara stanęła stu tysięczna armia, złożona z niewolników i zbiegłych gladiatorów. Ich pragnienie wolności i chęć obrony honoru były tak silne, że powstanie zostało stłumione dopiero po dwóch latach. Ta odległa historia przedstawiona jest ekscytująco. Wytrawne pióro Maxa Gallo sprawia, że czas ożywa, a w ręce czytelnika trafia barwna powieść, w której nie brak namiętności. Fakt, że los Spartakusa nie uległ zapomnieniu przestaje dziwić…/empik.com

„-Ten, o którym się pamięta, nie umiera nigdy – powiedział”

W sumie nigdy nie recenzowałam powieści historycznej.. bo jak mam ocenic bohaterów którzy naprawde istnieli, jednak spórbuję jakoś odnieść się może do przedstawienia bohaterów przez samego autora – Maxa Gallo. Spartakus na stroniacach jakby powstaje z martwych by opowiedzieć nam swoją historię, wraz z nim budzą się też jego towarzysze oraz legioniści i pretorzy rzymscy. Postacie są bardzo realne, wręcz namacalne. Spodobały mi ich charaktery, które łatwo sobie wyobrazić, ponieważ opisy sa bardzo barwne, ale też łatwo uwierzyć, że kiedys ktoś taki isniał i tak właśnie się zachowywał. Jednym słowem: bohaterowie są bardzo przekonujący, a o to chyba chodzi w powieści historycznej nie?

„-Nie istnieje ani niewolnik ani pan. Jeden jest posłuszny, a drugi wydaje rozkazy, jeden cierpi, a drugi używa życia, ale obaj kiedyś umrą. Gdy nadejdzie sąd Boży, obaj będą równi. A wieć ten, który był panem, nie będzie traktowany wcale lepiej niż niewolnik. Dla tego, który posiadł tę wiedzę, ludzie są równi. Pan może być niewolnikiem, a niewolnik panem. To nie kajdany ani znamię wypalone gorącym żelazem czynią niewolnika, ale jego myśli.”

Fabułe każdy zna, bo oparta jest na powstaniu spartakusa, o któym można przeczytać nawet na wikipedii. W kilku słowach, było to ważne wydarzenie w starożytności, gdyż ludność która nie powinna się buntować nagle postawiła się. Spartakus dał przykład wszystkim, dlatego tak dużo za nim poszło. Fabuła jest świetnie przedstawiona, nie nudzi, jest wartka akcja, która przykuwa uwagę. Ciekawa strategia Spartakusa, plus jego towarzysze, którzy są ludźmi a azachowują się jak zwierzęta, dają mieszankę wybuchową, która za każdym razem gdy armia Spartakusa spotyka się z rzymską, wybucha i mamy świetny wgląd w krwawą politykę starożytnych.

„-Bogowie nie dbają o niewolników – zauważył Spartakus.
-Bóg traktuje niewolnika tak samo jak wolnych ludzi.- powiedział Jair.”

Najwięcej chcę powiedzieć o talencie pisarskich Maxa Gallo. Nie jest łatwo, suche informacje historyczne, przeobrazić w piękną powieść, którą czyta się z zapartym tchem i nie mogąc się od niej oderwać. Świetne lekkie pióro Gallo i genialnie skonstruowane postacie. Do tego dochodzą cudowne opisy starożytnego Rzymu i czasami pisanie w pierwszej osobie, które o wiele lepiej obrazuje niektóre sytuacje. Czytając tą ksiażkę ma się wrażenie, że czyta się powieść którą autor sam wymyślił, a nie historyczne fakty. Genialna!

„Tylko nieliczni pamiętają jeszcze o zmarłych i oddają im należyty szacunek.”

Reasumując: Naprawdę mi się podobało. I nie miałam za dużych problemów by ją przeczytać, nie jak moje koleżanki i koledzy z klasy, którzy brali jakąś powieść i pojawiały sie tam tylko suche fakty, które po chwili zaczynają usypiać. Świetnie napisana, naprawdę godna uwagi. Mam nadzieję, że nie tylko ci, którzy interesują się historią, ale też ci mniej zainteresowani sięgna po nią, bo naprawdę jest to genialna przygoda. Do tego w tak doborowym i legendarnym towarzystwem. Daję… sama nie wiem co. Sami ocencie! Ale polecam i to bardzo. Spartakus dzięki tej powieści ożył.

Książka pochodzi z zasobów własnych.

Mało oryginalna

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s